Inwestowanie w surowce jak zacząć?

Znaczenie profesjonalnego doradztwa prawego i inwestycyjnego w energetyce jest niepodważalne. Sektor energetyczny jest skomplikowany i dynamiczny, a zmiany zachodzą w nim bardzo szybko. „Nowe regulacje mające fundamentalny wpływ na sektor energetyki dzieją się w Polsce średnio raz na pół roku, czyli dosyć często.

  • Poza śledzeniem aktualnych kursów, należy w szczególności sprawdzać analizy.
  • I tutaj oczywiście pewnie większości osób to się kojarzy z ropą naftową – bo wojny, kartele itd.
  • We współczesnej historii pieniądze zaczęły być wykorzystywane jako środek wymiany handlowej, co ułatwiło ponowne przeliczanie cen towarów między sobą.
  • Dodatkowo mamy dostęp do praktycznie wszystkich rynków, które zajmują się towarami i możemy wybrać ten, który nas interesuje.
  • Po drugie, inwestuj tylko tyle, ile jesteś gotów stracić.

Czasem na zmianę podaży ma wpływ cykl inwestycyjny w branży wydobywczej. Kiedy ceny surowców rosną, wiele firm wydobywczych decyduje się na rozpoczęcie nowych projektów. W sytuacji kiedy na poszczególnym rynku nastąpi nagromadzenie takich projektów inwestycyjnych, istnieje ryzyko nadpodaży. Może to doprowadzić do presji na obniżkę ceny surowca. Z drugiej strony zdarza się czasem, że niskie ceny surowca powodują, że nie pojawiają się nowe inwestycje na rynku. Niedoinwestowanie może przyczynić się do tego, że w długim terminie pojawi się niedobór podaży na tym rynku.

Po pierwsze, towarowe kontrakty terminowe przynoszą w długim okresie premię za ryzyko powyżej inflacji (najwyższą premię dają surowce energetyczne). Uczeni to udowodnili wielokrotnie, dzięki czemu ta klasa aktywów jest kandydatem do rozważenia do włączenia do portfela obejmującego wiele aktywów. Pierwsza z nich to “twarde surowce” (ang. hard commodities) zawierająca w sobie metale lub zasoby energetyczne, które muszą być wydobywane lub ekstrahowane z zasobów naturalnych. Surowce zaliczane do tej grupy mają zazwyczaj długi okres przydatności do spożycia. Towary miękkie charakteryzują się sezonowością i łatwo ulegają zepsuciu. Występuje w sytuacji, kiedy cena powszechnie stosowanego surowca rośnie, co wymusza na konsumentach zmianę zachowań zakupowych.

Przed rozpoczęciem inwestowania w surowce rolnicze warto dokładnie przeanalizować rynek i przewidzieć przyszłe trendy, aby uniknąć ryzyka ponoszenia strat. Warto również zapoznać się z różnymi sposobami inwestowania w surowce rolnicze i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom inwestycyjnym. Aktualna odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego zaczęła już bezpośrednio oddziaływać na podaż tego surowca. Pole to dostarcza około 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, co oznacza zawieszenie wydobycia przekładające się na spadek globalnej podaży gazu LNG o około 1,5 proc.

Zmiany na światowych rynkach finansowych zapoczątkowały reformę wskaźników referencyjnych, która rozpoczęła się także w Polsce. Kancelaria Elżanowski & Partnerzy wychodzi naprzeciw potrzebom rynku, oferując pomoc prawno-inwestycyjną ekspertów z dziedziny prawa energetycznego i biznesu. Filip Elżanowski z dumą podkreśla „Jesteśmy jednym z niewielu podmiotów w skali kraju, który od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w dziedzinie prawa energetycznego. Zajmujemy się kompleksowym doradztwem w zakresie energetyki, transportu i logistyki. Naszą siłą jest to, że jesteśmy w stanie wykonać za klienta 80% pracy związanej z obsługą prawno-biznesową procesu inwestycyjnego”.

To właśnie te towary są najpopularniejszymi surowcami dostępnymi na giełdzie. Jednak nie są to jedyne inwestycje w surowce, których można dokonać na rynkach finansowych. Historia rynku surowców jest pełna przykładów udanych inwestycji. Wiele osób zdołało osiągnąć znaczne zyski dzięki strategicznym decyzjom inwestycyjnym.

Ryzyko wraca do łask, a więc GPW się cieszy. WIG20 łamie linię dwumiesięcznego trendu spadkowego

Doprowadziło to do jednej z pierwszych stagflacji w historii. Dostawcami węglowodorów na rynek są spółki wydobywcze. Część z nich jest prywatna (Exxon, Chevron), inne to państwowe firmy (Saudi Aramco). Warto pamiętać, że na rynku ropy naftowej działa kartel OPEC, który stara się manipulować ceną tego surowca, aby zwiększyć swoje zyski. Oprócz upstream (wydobycie) w sektorze petrochemicznym jest także ważny downstream, czyli przetwórstwo węglowodorów.

  • Złoto może być przedmiotem obrotu za pośrednictwem kilku wymienionych poniżej instrumentów.
  • Obawy o recesję nadal ciążą na surowcach, a te same benchmarkowe indeksy, o których mowa na początku, od kilku tygodni doświadczają spadków.
  • Wszystkie informacje prezentowane w tym artykule są wyrazem prywatnych opinii, w tym wypadku – mojej i Doroty.
  • Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.
  • W przypadku towarów rolnych będą to plony, a w przypadku np.

Z gwałtownego ograniczenia zapotrzebowania na paliwo przez firmy transportowe czy linie lotnicze. Był to skutek wprowadzenia lockdownu, co bardzo ograniczało zapotrzebowanie na ropę naftową oraz jej pochodne. Nierównowaga między nimi powoduje zmianę ceny surowca. Powodów, dla których podaż i popyt zmieniają się, jest wiele. Na cenę surowca często ma wpływ jednocześnie kilka czynników.

Inwestowanie w Metale Szlachetne: Plusy i Minusy

Po prostu zamiast ołowiu wykorzystywanego w akumulatorach do silników spalinowych potrzebny będzie lit do akumulatorów w samochodach elektrycznych. Z kolei rozwój technologii wodorowej zwiększy popyt na ten gaz. Na koniec, wielu inwestorów podejmuje decyzje inwestycyjne na podstawie emocji, a nie na podstawie racjonalnej analizy. wybór najlepszej firmy Jest to błąd, który można łatwo uniknąć, zachowując spokój i obiektywizm podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestowanie tylko w jeden rodzaj surowca jest ryzykowne i może prowadzić do dużych strat, jeśli ten surowiec zanotuje spadek wartości. Wiele osób inwestuje w surowce bez odpowiedniego zrozumienia rynku.

To oznacza, że inwestor nie inwestuje jedynie w surowce wydobywane, ale także w dodatkową działalność oraz całą strukturę spółki. Należy jednak pamiętać, aby przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji dokładnie przeanalizować wykresy cenowe interesujących nas surowców oraz zbadać ich fundamenty. Ponadto, surowce powinny być tylko częścią całego portfela inwestycyjnego. Czasami wzrost cen surowców wynika z zaburzenia dostaw surowca w wyniku gwałtownego zmniejszenia dostaw surowca na rynek.

Indeks CRB początkowo skupiał 28 towarów, z których 26 było przedmiotem obrotu na amerykańskich i kanadyjskich rynkach towarowych. Dostrzegając zapotrzebowanie na rynku, kancelaria Elżanowski & Partnerzy wychodzi z ofertą produktów dostosowanych do jego potrzeb. Przykładem takiego produktu jest program Doradcy dla Przemysłu.

Podczas naszej rozmowy przechodzimy przez podstawy wiedzy na temat inwestowania w surowce. Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, a pod nim znajdziesz zapis naszej rozmowy. Są to surowce, które są wykorzystywane w przemyśle amerykańskie rafinerie ropy naftowej ustawione na najgorszy kwartał zarobków pandemii reuters metalurgicznym, budownictwie, przemyśle samochodowym. Wśród metali przemysłowych można wymienić miedź, żelazo, nikiel, aluminium czy ołów. Bezpieczeństwo powinno być kluczowym elementem każdej strategii inwestycyjnej.

Z kontraktów terminowych korzystają zarówno spekulanci jak i producenci i odbiorcy danego surowca. Producenci mogą skorzystać z kontraktów futures, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem spadku cen. Wadą takiego rozwiązania jest poniesienie straty na zabezpieczeniu w przypadku wzrostu ceny instrumentu bazowego.

Najczęściej popełniane błędy podczas inwestowania w surowce

Warto jednak zauważyć, że tak jak w przypadku każdej inwestycji, inwestowanie w surowce wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego też, inwestorzy powinni dokładnie analizować rynek surowców zanim zdecydują się na inwestycję. Są one bardzo elastyczne i dają inwestorom możliwość inwestowania w różne surowce, takie jak złoto, ropa, gaz ziemny i wiele innych.

Już rok temu też grałeś pod wzrosty na WIG20, ale nie wstrzeliłeś się w zwyżkę…

Jakaś rafineria kupuje określone ilości ropy naftowej bezpośrednio u producenta. Ten wykres bardzo fajnie pokazuje, jak na tle innych surowców zachowuje się złoto. Zobaczcie, ono mimo wszystko zachowuje się bardzo spokojnie. Nawet jeżeli czytamy czasem o dynamicznych i średnio dynamicznych zwyżkach, lub zniżkach, to patrząc na tle innych surowców, zachowuje się spokojniej. Natomiast prawdziwe szaleństwo mieliśmy oczywiście na cenach gazu ziemnego.

Odpowiednie przygotowanie się biznesu do tej regulacji jest krytyczne dla rentowności produkcji. W obliczu globalnej transformacji ku odnawialnym źródłom energii (OZE), rynek energetyczny stanowi obecnie jeden z najbardziej dynamicznych obszarów do inwestycji. parameta solutions partners z peernova w celu uruchomienia sieci konsensusowej dla niezależnej wyceny cenowej „Świat zmierza w stronę odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych takich jak energia wiatrowa, morska i fotowoltaika. To trend, którego nie da się zatrzymać, a który będzie definiował naszą gospodarkę przez kolejne lata”, mówi dr hab.

Zasady bezpiecznego inwestowania

Generalnie polecamy raport wszystkim, którzy chcą podejść profesjonalnie do tematyki inwestowania w surowce. Takie terminy, niezbędne w praktyce inwestorowi, jak roll yield, contango czy backwardation. Zawierają mnóstwo pożytecznych tabelek, grafik i wykresów. To jest po prostu kopalnia wiedzy o surowcach, niezbędnik dla każdego, kto chce w nie inwestować.